Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, taşıdığı kültürel değerin yanı sıra İstanbul’un en kadim festivallerinden biridir

Instagram

Bizi Takip Edin

Image Alt

Başkandan

Başkan’ın Mesajı

Uluslararası Şile Bezi Festivali’mize uzun bir aradan sonra yeniden siz değerli hemşehrilerimizle bir araya gelecek olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm dünyada sosyal hayatımızı durdurmak zorunda kaldığımız ve pandemi nedeniyle ertelediğimiz Uluslararası Şile Bezi Festivali’mizi geçtiğimiz iki yılda, maalesef elimizde olmayan sebeplerle gerçekleştiremedik. Moralimizi hiç bozmadan, enerjimizi hiç düşürmeden, Şile’yi güzelleştirmeye, Şile için çalışmaya ve üretmeye devam ettik. Bize bu yolda yürürken verdiğiniz tüm destek ve özveri için siz kıymetli hemşehrilerimize ne kadar teşekkür etsem azdır.

Adına armağan ettiğimiz ve bu yıl 33.’sünü büyük bir coşkuyla düzenleyeceğimiz festival programımızla, coğrafi işaretiyle gurur duyduğumuz Şile Bezi’mizi ve Şile’mizin kültürel ve doğal güzelliklerini yeniden keşfetme imkânı sunacak, festivalimiz boyunca Türkiye’nin önde gelen sanatçılarını ilçemizde ağırlamanın da ayrı mutluluğunu yaşayacağız.

Büyük heyecanları bir arada yaşadığımız Uluslararası Şile Bezi Festivali, taşıdığı kültürel değerin yanı sıra İstanbul’un en eski festivallerinden biri olarak da ayrı bir öneme sahip. Şile’miz; yerleşik köy hayatı, kültürüne, geleneklerine olan bağlılığı, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ile İstanbul’un göz bebeği. Şile Belediyesi olarak her zaman tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkmayı, ilçemize özgü kültürel mirası hak ettiği mertebeye taşımayı hedefledik. Bizleri bu hedefe taşıyacak olan en özgün ve köklü miraslarımızdan biri olan, Şile’mizin en önemli simgesi, ilçemizin dünyayı açılan kapısı Şile Bezi’ni en iyi şekilde tanıtabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Ninelerimizin, annelerimizin, teyzelerimizin hayallerini işlediği, yüzyılı aşkındır nesilden nesile aktarılan, Şile Bezi’nin bugün dönüştüğü sanatı izlerken, geçmişin izlerini geleceğe taşımak için daha da büyük bir motivasyon duyuyoruz. Kadınlarımızın tüm hayallerini, acı tatlı hatıralarını, yaşanmışlıklarını yıllar boyu yüze yakın motifle anlattığı Şile Bezi’ni korumak, yaşatmak ve hak ettiği seviyeye getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Herkesi geçmişten gelen tüm kültür ve geleneği koruduğumuz, çağımızın gereklilikleriyle harmanladığımız, doğal ve tarihi mirasın beşiği Şile’yi yaşamaya, hissetmeye ve özümsemeye davet ederken, bu yıl 33.’sünü gerçekleştireceğimiz Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’mize tüm hemşerilerimizi, tüm misafirlerimizi davet ediyoruz.