Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, taşıdığı kültürel değerin yanı sıra İstanbul’un en kadim festivallerinden biridir

Instagram

Bizi Takip Edin

Image Alt

Festival Tarihçesi

ULUSLARARASI ŞİLE BEZİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİNİN TARİHİ

Adını yörenin ekonomisinin ve sanatının alt yapısını oluşturan coğrafi işaretli ürünü Şile Bezi’nden alan Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, 1984 yılından bu yana devam eden Türkiye’nin en eski festivallerinden birisidir. Ara yıllarda doğal afet ve savaş gibi sebepler nedeniyle ertelenmiş olsa da Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali 38 yıldır düzenlenen, Türkiye’nin en köklü tarihe sahip festivallerinin başında gelmektedir.

Festival ilk olarak 1984 yılında Şile Bezi ve Gençlik Festivali adı ile yapılmaya başlanmıştır. Daha sonra festivale dahil olan ülke ve ekipler neticesinde ismi ‘Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’ olarak güncellenmiş ve festivalin ilk dönemlerinde sadece dışarıdan turist olarak gelen 80.000’ne kadar katılımcı ağırlanmıştır.

Her yıl büyük heyecan sahne olan festival Şile Üsküdar Caddesi’ni adeta bir karnaval alanına çeviren kortej yürüyüşü ile başlayarak; konserlere, yarışmalara ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar. Şile Bezi ve El Sanatları ile ilgili yoğun ilgi gören atölyeler, sanat söyleşileri, paneller, defileler ve ulusal-uluslararası dans gruplarıyla festival kültürel anlamda da yoğrulur. Yerel halkın da özellikle Şile Bezi dokuma ve diğer el sanatları ile dâhil olduğu stantların yer aldığı bu keyifli etkinlikte, özellikle Şileli kadınların katıldığı motif yarışmaları festival programında büyük ilgi odağı olmaktadır. Uluslararası birçok farklı ülkeden ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen katılımcılarla fesitval, el sanatları fuarı kategorisini de bünyesine dahil etmiştir.

Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, Şile Bezi’nin değerini ve kültürünü koruma misyonuna devam ederken, farklı ülke ve kültüre de diğer el sanatı değerlerini tanıtmayı ve korumayı, yerel halkın ekonomik ve sosyal gelişmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu kadim festival süresi boyunca Şile destinasyonuna canlılık kazandırarak yörenin ticari ve turizm potansiyelini artırdığı gibi Şile Bezi değerini de korumaya devam edecek.